л
Jak se nám zalíbilo AFK Journey?

SUPERPAŘMENI

...od hráčů, pro hráče...Jak se nám zalíbilo AFK Journey?


Jak se nám zalíbilo AFK Journey?

Mobilní hry nemají na herním trhu zrovna dobrou pověst, kvůli různým aspektům. Ale občas se objeví mobilní titul, jenž tyto chyby napravuje.


ParmenMD
20.04.2024
0
7

Novinky

Mobilní hry nemají na herním trhu zrovna dobrou pověst, kvůli různým aspektům. Ale občas se objeví mobilní titul, jenž tyto chyby napravuje.


Jak se nám zalíbilo AFK Journey?


Mobilní hry mají na celkovém herní scéně velmi neblahou pověst, kvůli několika různým věcem. Jednou z nich je přílišná agrese mikrotransakcí, která nutí hráče utrácet peníze za věci, které se běžným hraním dají získat obtížně nebo vůbec. A druhou je klamavý nebo přihlouplý marketing, který ze hry dělá něco jiného, než ve skutečnosti je.

Ale občas se objeví mobilní titul, který napravuje reputaci mobilních titulů a prezentuje se takový, jaký skutečně je a nesnaží se z vás vytáhnout poslední cent. Jednou z těchto her je nově vydaný AFK Journey od čínských studií Lilith Games a Farlight. A čím se tento mobilní titul liší od ostatních?

Příběh

Na rozdíl od ostatních mobilních titulů má AFK Journey sice jednoduchý, ale hodně poutavý příběh, jehož hlavním hrdinou jste vy jakožto hráč. Ten začíná, když vás členové vaší družiny vzbudí ve vaší pojízdné základně, ale vy si nic nepamatujete. Vaši společníci vás ale oslovují jménem Merlin, což podle všech legend je nejmocnější čaroděj v zemi Ethereal, který udržuje mír mezi jednotlivými národy. Avšak jak jste přišli o svou paměť a co všechno jakožto nejmocnější čaroděj musíte dokázat, to musíte postupně odkrýt.

Příběh této hry je spíše doplňkovou záležitostí tohoto titulu, který ale ovšem skrývá zajímavé zápletky a dobře napsané hlavní a vedlejší postavy.

Gameplay

Teď se ale dostaneme k hlavní náplni celé hry a tou je samozřejmě gameplay. AFK Journey se sice klasifikuje jakožto RPG, ale na poměry mobilních her se dá označit jakožto „hero collector“. A to je převážně alfou a omegou celého gameplay. Hrdiny získané převážně z dropů skládáte do týmu po 5 a vysíláte je do soubojů proti jak proti umělé inteligenci nebo proti ostatním hráčům. Tyto hrdiny postupně vylepšujete na vyšší úroveň, čímž jim odemykáte nové dovednosti a zvyšujete jejich statistiky.

Na první pohled to vypadá jednoduše že? Avšak titul skrývá spousty skrytých mechanik, které odhalíte až po několika odehraných hodinách. Za prvé jsou hrdinové rozdělení do celkem 6 frakcí, z nichž jsou 4 základní a 2 speciální. Tyto frakce jsou Lightbearers (lidé), Wilders (elfové a víly), Maulders (furry) a Graveborns (nemrtvní) k nimž se přidávají Celestiálové (andělé) a Hypogeani (démoni). Navíc každý hrdina z frakce má jednu z 6 profesních tříd z nichž jsou 3 melee (Warrior, Tank a Rogue) a 3 range (Mage, Support a Marksman). Díky tomu musíte nad sestavováním svého týmu hodně přemýšlet, jelikož každá role má své silné a slabé stránky. Plus je dobré mít sestavený tým převážně z jedné nebo 2 frakcí, jelikož to dodává dodatečné bonusy do každého souboje.

Avšak jsou tu ještě další věci, které ovlivňují sílu vašeho týmu. Tím první je převážné úroveň vybavení, které máte nasazené na jednotlivých třídách hrdinů. Ty můžete získat plněním questů, nákupem v obchodě anebo si je přímo vyrobit. Druhou výraznou věcí je 6 různorodých artefaktů, který mají jedinečný efekt a poskytují dodatečné statistiky. Tyto artefakty dostanete postupným plněním příběhové linky a jako ostatní věci se dají vylepšovat.

Ekonomika

Pojďme se ale trošku podívat na samotnou ekonomiku hry, které může být ze začátku trošku matoucí. Jako univerzální měnou jsou zde zlaťáky, které slouží jak k vylepšování hrdinů a artefaktů, tak i k nákupu vybavení pro jednotlivé třídy hrdinů. Ty jde získat za plnění úkolů, za každý vyhraný boj nebo z truhel nacházející se na mapě, či z vaší AFK truhly. Druhou měnou jsou diamanty, které slouží k nákupu speciálních předmětů v obchodě, ale převážně slouží jako platidlo pro otevírání dropů vašich hrdinů. Třetí speciální měnou jsou takzvané dračí krystaly, jenž se dají pořídit pouze za reálné peníze, ale mají využití pouze ve speciálním obchodě, kde si dokupujete další předměty, jenž jdou získat reálným hraním.

Ale jsou tu i další speciální měny, které ale dají získat pouze ve specifických herních módech. Tyto měny fungují na podobné fázi jako diamanty, ale každý má svůj obchod, který má specifické předměty k nákupu. Na první pohled se to zdá, že je toho moc, ale po pár hodinách se v tom člověk dokáže orientovat.

Herní módy

Když už jsme u těch herních módů, tak ty se klasicky dělí na PVP a PVE. Titul ale převážně přebývá těmi PVE, které převážně otestují sílu vaší hrdinské družiny, a to jak dobře dokážete kombinovat jejich jednotlivé vlastnosti. Ať už je tu mód AFK Stage, který je důležitý pro postup v příběhové lince, Dream Realm, který postaví vaši družinu proti silnému nepříteli. Dále je to Arcane Labyrinth, kde se svou družinou o 10 členech projdete dungeon na jejímž konci se skrývá silný boss a nakonec Legend Trial, kde se s každou frakcí pokusíte dostat zdolat věž, kde na každém patře je o to silnější soupeř.

U PVP módu je tu klasická aréna, kde postavíte svůj nejsilnější tým proti ostatním hráčům a postupně získáváte si tak lepší rank. Ale druhý mód Honor Duel je o dost zajímavější, jelikož po každém spuštění začínáte na novo a postupně si budujete svůj vlastní tým hrdinů. Cíle je celkem získat 9 vítězství, ale pozor máte na to pouze 3 životy a jakmile je vypotřebujete, tak musíte začít od znova.

Samozřejmě je tu také možnosti si založit i vlastní guildu a společně s ostatními členy se zúčastnit tzv. Battle Drills, kde bojujete proti silným NPC.

Grafická stránka hry

A nakonec se podíváme na samostatnou grafickou stránku hry, která hodně používá 3D grafiku obohacenou o 2D spriaty. Tvůrci převážně používají komiksovější styl grafiky, kde převážně používají zaoblenější tvary. Avšak nejvýraznější je tu barevné paleta, které hodně dobře odlišuje jak jednotlivé oblasti mapy, tak i samotné frakce jednotlivých hrdinů. Díku tomu dokážete rozlišit, kam jednotliví hrdinové zapadají hned na první pohled, za což autory musíme náležitě pochválit.

Kde si hru zahrát?

Jak jsme již na začátku uvedli, tak je AFK Journey převážně mobilním titulem, který si můžete zdarma stáhnout jak na IOS tak i Android zařízení. Avšak tvůrci udělali i PC aplikaci, která se dá ovládat jak na klávesnici, tak i na myši.

A na rovinu říkáme, že si hru stojí zahrát a nemusíte se bát, že v ní strávíte hromady času. Stačí vám u ní strávit maximálně půl hodinka denně, abyste si udělali vše potřebné. Za nás je toto super mobilní titul, který si užijete ať už jste velcí fandové mobilních her, či občasným toaletním hráčem.Instagram Facebook TikTok Discord

Mrzí nás že zatím nemůžeme zpřístupnit registrace, aby jste nám dali svůj feedback!Sdílet na Facebooku